پسران بمپور

banner ads banner ads banner ads banner ads

کورتانا چیست؟ با دستیار صوتی مایکروسافت بیشتر آشنا شوید

 

این روزها تکنولوژی به روش‌های متفاوتی سبب راحت تر شدن کار افراد مختلف شده است. دستیار صوتی یکی از تکنولوژی‌های جذابی است که افراد مختلف در سراسر جهان از آن برای انجام کارهای متفاوت استفاده می‌کنند. یکی از این دستیارهای صوتی، کورتاناست.

حال شاید در ذهن شما این سؤال وجود داشته باشد که کورتانا چیست؟ شرکت‌های مطرح دنیا مانند گوگل، اپل و مایکروسافت اقدام به ساخت دستیارهای صوتی مخصوص به خود کرده اند. کورتانا نام دستیار صوتی مایکروسافت است. با ما تا پایان مطلب همراه باشید تا بدانید کورتانا چیست و چگونه می‌توان آن را فعال یا غیر فعال کرد.

دستیار صوتی کورتانا چیست؟

در پاسخ به سؤال دستیار صوتی کورتانا چیست؟ باید بگوییم که کورتانا یک دستیار شخصی و صوتی محسوب می‌شود که توسط مایکروسافت تولید شده و توسعه پیدا کرده است. افراد از طریق این دستیار صوتی می‌توانند کارهای متفاوتی انجام دهند و پاسخ برخی سؤالات خود را از آن دریافت کنند.

در صورتی که افراد از لایسنس ویندوز اورجینال مانند ویندوز 11 اورجینال و ویندوز 10 اورجینال استفاده کنند، می‌توانند به راحتی به این دستیار صوتی دسترسی داشته باشند. باید بدانید که در حال حاضر کورتانا به غیر از زبان انگلیسی از چندین زبان دیگر مانند پرتغالی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی، چینی و ژاپنی نیز پشتیبانی می‌کند و همین امر سبب افزایش کاربرد این دستیار صوتی شده است.

چگونه میشود از کورتانا استفاده کرد؟

پس از این که متوجه شدید که کورتانا چیست، نوبت به آن رسیده تا با نحوه کار این دستیار صوتی آشنا شوید. باید بدانید که کورتانا مانند سایر دستیارهای صوتی به صدای افراد واکنش نشان می‌دهد. تنها کافی است که با زبان مناسب مانند زبان انگلیسی با او صحبت کنید. موارد زیر تنها بخشی از کارهایی هستند که می‌توان با کمک کورتانا انجام داد.

 • تنظیم یادآور برای انجام کارهای متفاوت
 • ردگیری بسته‌ها
 • اعلام اخبار در خصوص تیم‌های ورزشی یا ورزش‌های متفاوت
 • فرستادن ایمیل
 • چت متنی
 • مدیریت تقویم و به روز نگه داشتن برنامه‌های خود
 • ایجاد لیست برای کارهای خود
 • گفت و گو
 • بازی کردن
 • یافتن فایل‌ها
 • باز کردن ساده هر نرم افزاری در سیستم
what is cortana

کورتانا ویندوز ۱۰ چیست؟

کورتانا دستیار صوتی مایکروسافت است که به صورت پیش فرض روی ویندوز 10 وجود دارد. همان طور که در پاراگراف بالا مطالعه کردید، استفاده از این دستیار مزایای زیادی برای افراد به همراه دارد و می‌تواند سبب ساده تر شدن انجام بسیاری از کارهای آن‌ها شود.

دستیار صوتی چیست؟

برای این که با پاسخ سؤال کورتانا چیست به شکلی بهتر آشنا شوید، باید بدانید که دستیار صوتی چیست؟ دستیار صوتی را باید یک برنامه کاربردی دانست که می‌تواند فرمان‌های صوتی را درک کند و به آن‌ها عکس العمل نشان دهد.

این روزها در بسیاری از دستگاه‌های هوشمند مانند تلفن‌های همراه و کامپیوترها دستیار صوتی وجود دارد. در حال حاضر 5 دستیار صوتی معتبر و معروف وجود دارد. کورتانا، الکسا، سیری، گوگل اسیستنت و بیکسپی این 5 دستیار صوتی معتبر هستند.

کورتانا چگونه کار می‌کند؟

افرادی که پاسخ سؤال کورتانا چیست را می‌دانند، به راحتی از آن استفاده می‌کنند. همان طور که از نام آن مشخص است، کورتانا یک دستیار صوتی است. یعنی شما با دادن فرامین صوتی می‌توانید از او بخواهید که برخی کارها را انجام دهد. این حالت باعث خواهد شد که انجام کارهای متفاوت با راحتی بیشتری امکان پذیر باشد و شما بتوانید برخی کارهای خود را به این دستیار صوتی بسپارید.

باید بدانید که به دستیارهای صوتی، شنوندگان غیر فعال گفته می‌شود. این دستیارها تا زمانی که صدای شما را بشنوند یا عبارات خاصی مانند نام آن‌ها را به زبان بیاورید، غیر فعال هستند. اما پس از آن فعال شده و به فرامین شما گوش می‌دهند. برای استفاده بهتر از این دستیارها بهتر است که همان ابتدا و پس از بردن نامشان، کار خود را نیز به آن‌ها بگویید. به عنوان مثال می‌توانید بگویید سلام کورتانا، وضعیت هوای این هفته چگونه است؟

فعال سازی کورتانا در ویندوز ۱۰

فعال کردن کورتانا در ویندوز 10 روند پیچیده و سختی به همراه ندارد. تنها لازم است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. با استفاده از نوار جست و جوی ویندوز، برنامه کورتانا را پیدا کنید.
 2. برنامه را باز کنید و روی گزینه (Sing in) کلیک کنید.
 3. در صفحه جدیدی که برایتان باز می‌شود، یک حساب کاربری ایجاد کنید یا اگر حساب کاربری دارید، مشخصات آن را وارد کنید.
 4. با کلیک روی گزینه (Continue) کار شما در این بخش تمام می‌شود.
 5. اکنون باید به بخش (Action Center) بروید. در این بخش وارد قسمت (Setting) و سپس (Privacy) شوید.
 6. وارد بخش میکروفون شوید و دسترسی کورتانا به میکروفون را فعال کنید.
cortana

دی اکتیو کردن کورتانا در ویندوز

باید بدانید که کورتانا یکی از برنامه‌هایی است که به صورت پیش فرض روی ویندوز 10 و 11 وجود دارد و نمی‌توان آن را به طور کامل حذف کرد. اما شاید به دلایل متفاوت بخواهید که کورتانا را دی اکتیو یا غیر فعال کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. در بخش جست و جوی ویندوز عبارت (Windows PowerShell) را وارد کنید.
 2. این بخش را با استفاده از کلیک راست به صورت (Run as Administrator) باز کنید.
 3. در پنجره ای که برایتان باز می‌شود، دستور (Get-AppxPackage *Microsoft.549981C3F5F10* | Remove-AppxPackage) را وارد کنید و کلید (Enter) را بزنید و صفحه را ببندید.

جمع بندی

 • در پاسخ به سؤال کورتانا چیست؟ باید بگوییم که کورتانا دستیار صوتی ساخته شده توسط مایکروسافت است که روی ویندوز 10 و 11 به صورت پیش فرض وجود دارد.
 • استفاده از کورتانا سبب خواهد شد که انجام برخی کارها برای افراد بسیار ساده تر شود.
 • انجام کارهایی توسط جست و جو در میان فایل‌های موجود در کامپیوتر، باز کردن برنامه‌های نصب شده روی سیستم، ایجاد یادآور برای انجام کارها، به روز کردن تقویم و ارسال ایمیل از جمله کارهایی هستند که می‌توان توسط کورتانا انجام داد.
 • باید بدانید که به دلیل این که کورتانا یک برنامه پیش فرض موجود روی سیستم است، نمی‌توانید آن را حذف کنید و در صورتی که نمی‌خواهید به هر دلیلی از آن استفاده کنید، می‌توانید آن را غیر فعال کنید.
 • برای خرید لایسنس ویندوز اورجینال حتماً از خدمات مجموعه‌های معتبر مانند بنیان سافت استفاده کنید تا با برخی مشکلات مانند بلاک شدن لایسنس مواجه نشوید.

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها