تلفست برای درمان چیست؟ + عوارض تلفست

25 / 12 / 1397
0:0
قرص تلفست telefast برای درمان چیست و چه عوارضی دارد؟
تلفست Telfast حاوی فکسوفنادین هیدروکلراید fexofenadine hydrochloride است که نوعی آنتی هیستامین محسوب می شود. تلفست 120 میلی گرم برای بزرگسالان و نوجوانان 12 سال به بالا استفاده می شودتا علائم مربوط به تب یونجه ( رینیت آلرژیک rhinitis فصلی ) را بهبود بخشد، علائمی مانند عطسه، خارش، آبریزش بینی یا گرفتگی بینی، قرمز شدن و اشک آلود شدن چشم ها. 

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف تلفست
اگر به فکسوفنادین یا هر یک از دیگر ترکیبات این دارو حساسیت دارید از تلفست استفاده نکنید.هشدارها در زمان مصرف تلفست
اگر دچار هر یک از مشکلات و بیماری های زیر هستید، قبل از شروع تلفست با پزشک مشورت کنید:

- کلیه یا کبد شما دچار مشکل است
- دچار بیماری قلبی هستید یا قبلا دچار این بیماری بوده اید، چرا که قرص تلفست باعث بالا رفتن ضربان قلب یا نامنظم شدن ضربان قلب می شود
- سالمند هستید

بنابراین اگر هر یک از این شرایط را دارید، قبل از مصرف تلفست حتما با پزشک مشورت کنید. 


تداخلات دارویی با تلفست
اگر در حال مصرف داروی دیگری هستید یا اخیرا دارویی مصرف می کرده اید و یا قرار است مصرف دارویی را شروع کنید، قبل از شروع مصرف تلفست حتما به پزشک خود اطلاع دهید. 

داروهای گوارشی حاوی آلومینیوم و منیزیم هستند که ممکن است با کاهش میزان جدب دارو، بر اثربخشی تلفست تاثیر بگذارند. توصیه می شود بین مصرف داروی تلفست و داروهای گوارشی خود حداقل 2 ساعت فاصله قرار دهید.تلفست در دوران بارداری و شیردهی
اگر باردار هستید یا به نوزاد خود شیر می دهید و یا اگر قصد باردار شدن دارید، قبل از شروع مصرف تلفست حتما با پزشک مشورت کنید. در دوران بارداری تلفست مصرف نکنید، به علاوه تلفست در دوران شیردهی نیز توصیه نمی شود.

احتمال اینکه تلفست بر روی توانایی شما برای رانندگی یا کار کردن با ماشین آلات تاثیر بگذارد کم است. با این حال باید مطمئن شوید که این دارو باعث خواب آلودگی و گیجی شما نخواهد شد.

تلفست را درست طبق دستور پزشک مصرف کنید. در صورت بروز هر گونه سوال و مشکل به پزشک مراجعه کنید. 

برای بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال میزان توصیه شده، روزانه یک قرص 120 میلی گرم است. قرص باید همراه با آب و قبل از وعده غذایی مصرف شود. 

اثربخشی دارو یک ساعت طول می کشد و بهبود علائم یک ساعت بعد از مصرف شروع شده و تا 24 ساعت ادامه دوام دارد.

در صورتی که داروی تلفست را اوردوز کردید، حتما به پزشک یا اورژانس اطلاع دهید. علائم اوردوز کردن تلفست عبارتند از: سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی و خشکی دهان.

در صورت فراموش کردن مصرف تلفست دو وعده دارویی را با هم مصرف نکنید تا وعده بعدی منتظر بمانید و دارو را طبق برنامه قبل مصرف کنید.

مصرف تلفست را بدون مشورت با پزشک متوقف نکنید. قبل از قطع مصرف دارو ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. اگر مصرف تلفست را قبل از موعد مقرر قطع کنید، علائم حساسیت ممکن است دوباره برگردند. 


عوارض جانبی تلفست
مانند تمام داروهای دیگر تلفست نیز ممکن است عوارض در پی داشته باشد، اما لزوما همه مصرف کنندگان دچار این عوارض نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از این علائم بلافاصله مصرف تلفست را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید: التهاب صورت، لب ها یا زبان و مشکل در تنفس (این علائم ممکن است نشانه های یک واکنش حساسیتی باشند)رایج ترین عوارض تلفست
سردرد
خواب آلودگی
تهوع
سرگیجه
عوارض کمتر مشاهده شده تلفست
خواب آلودگی
خستگی
دیگر عوارض تلفست
بیخوابی
اختلالات خواب
دیدن رویاهای بد
عصبی بودن
نامنظم شدن یا سریع شدن ضربان قلب
اسهال
بثورات پوستی و خارش
کهیر
ممکن است عوارضی را مشاهده کنید که در این لیست بیان نشده اند. به هرحال در صورت بروز هر گونه عارضه به پزشک مراجعه کنید.